Projektowanie
System sterowania oświetleniem składa się z wielu elementów. Należą do nich:
- sterowniki źródłowe, które odpowiadają za moc wyjściową, barwę i ruch źródeł świateł;
- interfejsy użytkownika lub panele sterowania, gdzie za pomocą przycisku można włączyć wcześniej zaprogramowane rodzaje oświetlenia;
- oraz osprzęt i inne urządzenia dodatkowe.
Umożliwia to zmianę oświetlenia w sposób nieprzypadkowy. W oparciu o przełączniki, począwszy od światła naturalnego, przemieszczanie czy inne urządzenia sterujące, wszystko łączy się poprzez system sterowania oświetleniem, np. wyposażenie audio – wideo i ochrony.
Sieć iCANnet jest siecią łączącą wszystkie urządzenia iCANnet, aby mogły w mądry sposób komunikować się między sobą. iCANnet jest oparta o sieć magistralną CAN opracowaną przez Robert Bosch Gmbh, a przeznaczoną dla przemysłu motoryzacyjnego. Była przygotowana do pracy w nieprzyjaznym środowisku, z nadmiernym hałasem, drganiami, skrajnymi temperaturami i warunkami otoczenia, tak więc jest jest rzetelna i wiarygodna.
Wszystkie urządzenia w sieci iCANnet połączone są ekonomicznym standardowym kablem CAT5 FTP. Do pojedynczego segmentu sieci , który może mieć do 1000m długości, można włączyć do 100 urządzeń. Takie segmenty można połączyć albo za pomocą CAN, albo Ethernet, tak więc do pojedynczego systemu iCAN można przyłączyć aż do 65000 urządzeń.
Oprogramowanie iCAN to program oparty na PC, służący do konfiguracji i programowania sieci iCANnet. Oto jego trzy główne założenia:
- Utworzyć i skonfigurować Sieć iCANnet wraz ze wszystkimi urządzeniami
- Zaprogramować sceny oświetleniowe , ich kolejność i efekty specjalne.
- Nadzorować działanie systemu, rejestrację pracy i raporty błędów systemu. Wysyłać e-maile do działu technicznego albo na podstawie danych logowania, albo na podstawie danych bieżących. Umożliwia to szybkie i sprawne utrzymanie i naprawę systemu przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez cały rok.
Oprogramowanie iCAN to aplikacja pracująca pod Windowsem i przeznaczona dla ludzi o różnym stopniu znajomości programu. Jest przyjazna dla użytkownika. Wykorzystuje platformy bazy danych Active X, a więc może pobierać dane w formacie Access i Excell.
Są trzy zasadnicze „punkty widzenia” oprogramowania:
- Network Explorer,
- Area Explorer,
- Network Monitor,
które działają podobnie jak Windows Explorer w systemie Windows.
Network Explorer daje fizyczny obraz sieci i włączonych do niej urządzeń. Można włączyć do sieci nowe urządzenia za pomocą rozwijalnych pól dialogowych, lub przez wybranie urządzenia takiego jak np. 12-kanałowy sterownik źródłowy, przeciągając go myszką i wpinając w segment sieci. Dodane do sieci urządzenie można nazwać i skonfigurować. Wykonuje się to w polach dialogowych „właściwości”. W przypadku sterowników źródłowych dochodzi jeszcze: nadanie numeru kanału fizycznego, nazwy (określenia), adresy konfiguracyjne, górne i dolne max/min poziomy, oraz wszystkie inne pojęcia związane z konfiguracją urządzenia. W przypadku paneli sterowania należy jeszcze ustawić funkcjonalność poszczególnych przycisków oraz czasy zanikania. Nazywa się to „programowaniem w ciemno” i może być wykonane w dowolnym czasie i miejscu, zapisane i wgrane później. Innym rozwiązaniem jest włączenie PC do sieci i wyszukanie włączonych do sieci urządzeń. Każde urządzenie samo określi się, podając rodzaj urządzenia i warunki techniczne (np. ilość przycisków lub kanałów) a potem numer seryjny, wariant oprogramowania układowego i swój adres w sieci. Następnie można „rozmawiać” z urządzeniem w czasie rzeczywistym i zdecydować, czy są potrzebne jakieś zmiany. Każda zmiana jest jest zapisana w rejestrze archiwalnym PC oraz w samym urządzeniu w pamięci EPROM.
Area Explorer daje wirtualny obraz sieci. Można w nim stworzyć aż do 255 obszarów na każdy segment sieci. Na przykład w hotelu można utworzyć obszar i nazwać go, np: kawiarnia, hall, recepcja, salon odnowy biologicznej, restauracja, sala balowa. Po nazwaniu obszarów można wpiąć fizyczne urządzenia w dany obszar. Zostaną one automatycznie przypisane do obszaru. Umożliwia to wybór właściwej sceny oświetleniowej danego obszaru, ustawienie poziomów kanału, czasu zaniku, konfiguracją złącza do pokoju i wiele innych.
Warto zauważyć, że sieć iCANnet wykorzystuje względnie dużą (ale bezpieczną) szybkość transmisji danych. Wiąże się to z faktem, że do urządzeń wysyłane są tylko te dane, które uległy zmianie, co pozwala na szybki i skuteczny przepływ informacji. Sieć stosuje wyrafinowane, bezkolizyjne techniki, co gwarantuje integralność sieci w trakcie programowania, nawet w systemach pracujących codziennie.
Dużo wysiłku wymagało znalezienie sposobu przyśpieszenia programowania oraz ograniczenia i uproszczenia powtarzających się poleceń. Metoda „drag&drop”, skróty i polecenia powielone stosowane są celem zredukowania czasu „on-site” do minimum.
Kolejny pożyteczny w tym względzie element – zwłaszcza dla tych, którzy nie znają programu iCAN lub rzadko w nim pracują – to program Wizards. Jego funkcje pomocnicze pojawiające się na ekranie pozwalają łatwo i szybko w nim pracować.
Najbardziej użyteczny jest program „Doktor„. Pomaga pokonać trudności i w efekcie jest „dynamicznym rozwiązywaczem problemów”. Rozwiązywanie problemów w sieci jest łatwe, o ile wiadomo, czego się szuka. Zadając serię pytań można wiele problemów od razu rozwiązać na miejscu (lub w zdalnym dostępie). Działa to podobnie jak w schemacie: podejmowanie decyzji na podstawie odpowiedzi na pytanie.
Kolejne kroki:
- Sprawdź komunikację w sieci (czy można wysyłać informacje pomiędzy urządzeniami)
- Sprawdź urządzenia włączone do sieci (czy są zasilane, czy pracują poprawnie)
- Sprawdź czy każde urządzenie pracuje poprawnie (nie na sterowaniu ręcznym lub w stanie uszkodzenia)
- Sprawdź czy konfiguracja sterowników źródłowych zgadza się z panelami sterowania (ustaw ten sam/właściwy obszar)
- Sprawdź czy obwody włączono zgodnie z oczekiwaniami (czy jest błąd okablowania lub błąd sterownika źródłowego/sieci}
- Jeżeli nie można rozwiązać problemu, przygotuj e-mail dotyczący szczegółów sieci (urządzenia, numery wariantu, konfiguracja etc).
Wykonując w/w testy można szybko uporządkować nierozwiązane sprawy dzwoniąc do wsparcia technicznego. Oszczędza to czas i pieniądze.
Inny program Wizards zawiera New Project, gdzie można wprowadzić szczegóły projektu, można też skonfigurować grupy użytkowników i poziomy dostępu. Dokładne dane można uzyskać dzwoniąc do wsparcia technicznego albo do działu sprzedaży.
Network Monitor to nieocenione narzędzie do pracy w dużych sieciach iCANnet. Oferuje niezliczoność opcji dla personelu technicznego, specjalistów i inżynierów. Służy do identyfikacji systemu i monitorowania np. trwałości lampy lub zużycia energii.
Każda bez wyjątku informacja przesyłana w sieci iCANnet jest wyświetlana w czasie rzeczywistym na ekranie. Widać datę i czas, opis wiadomości zarówno w języku angielskim, jak i w domyślnym języku ustawionym na komputerze. W swej najprostszej formie może służyć do rozpoznawania określonych urządzeń w sieci, np. wciskając przycisk na panelu sterowania. Nie tylko zostanie wysłany odpowiedni sygnał do tego urządzenia ale również zostanie rozpoznany numer urządzenia, adres w sieci, numer seryjny i wersja oprogramowania układowego w pamięci Flash. To oszczędza dużo czasu na miejscu, gdy następuje odbiór techniczny lub szuka się uszkodzenia. Można również ustawić funkcję logowania, nagrywania i gromadzenia danych z całego ruchu w sieci na twardym dysku komputera.
Funkcję tą można też wykorzystać do rozpoznawania uszkodzeń sieci. Po wykryciu uszkodzenia PC może automatycznie wysłać standardowego e-maila do działu obsługi iLight aby zjawili się i usunęli uszkodzenie w ramach umowy serwisowej.
Oprogramowanie iCAN zostało specjalnie zaprojektowanie z punktu widzenia architektury oprogramowania dla bardzo rozległych i skomplikowanych systemów sterowania, np. rozbudowane kompleksy stadionów, z całym oświetleniem, począwszy od reflektorów, poprzez trybuny, pensjonaty, restauracje, aż po oświetlenie domów tworzą jeden wielki, zintegrowany system. Proste i opłacalne, ciągle rozwijane dopasowywanie funkcjonalności systemu na zasadzie wtyczek i dostosowywanie go pod klienta oznacza, że wspólna współpraca na poziomie Użytkownik, a projektant-specyfikator mogą stworzyć zgodnie z potrzebami takie oświetlenie, które będzie opłacalne i efektywne.
Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie producenta systemu iLight: www.iLight.co.uk.
Programowanie scen oświetleniowych
Zazwyczaj programowanie scen oświetleniowych dla zainstalowanego system odbywa się za pomocą oprogramowania iCAN (w oparciu o program PC). Jednak niektórzy klienci wolą stosować metodę programowania bez komputera PC. Występuje to zwłaszcza przy mniejszych systemach i w tzw. inteligentnych domach. iLight oferuje kilka rozwiązań, żeby zaspokoić ich osobiste upodobania.
Ekran dotykowy LCD
Jest bardzo elastyczny w działaniu i może być skonfigurowany tak, by użytkownik mógł ustawiać sceny oświetleniowe w różny sposób. Ma również możliwość programowania scen na małym obszarze i w całym budynku. Oto przykład najpowszechniejszej metody.
Aby zaprogramować poziomy kanałów w jednej z 8 scen, wybierz najpierw scenę, którą chcesz zaprogramować/zmienić. Zauważ, że można czasowo zmienić scenę bez zapisywania jej w pamięci. Jest to bardzo użyteczne w szczególnych przypadkach. Po wybraniu sceny naciśnij przycisk „manual”.
Nowy ekran pokaże wirtualne ściemniacze. Zazwyczaj ekran pokazuje 4 ściemniacze. Jeżeli znajduje się więcej niż 4 kanały, na dole ekranu pojawią się przyciski przewijania. Umożliwi to użytkownikowi przewijanie w prawo lub w lewo, aby zobaczyć wszystkie ściemniacze. Gdy na ekranie pojawi się kolejny ściemniacz, nad nim widać przypisaną mu nazwę lub numer kanału. Równocześnie pokrętło ściemniacza znajdzie się w położeniu pokazującym graficzny obraz poziomu prądu tego kanału. Górna wartość to 100%, dolna to 0, a pomiędzy tymi punktami zachodzi zależność liniowa. Ściemniacze można dostroić do wymaganego poziomu natężenia celem zaprogramowania nowej sceny. Po zakończeniu procesu poziomy te można zapisać w pamięci. Zwykle wykonuje się to dotykając ukrytego przycisku. Najczęściej używa się przycisku w górnym lewym rogu. Wymagane jest stosowanie zabezpieczeń, aby uniknąć ingerencji niepowołanych osób. Po dotknięciu przycisku „save” pojawia się następny ekran, żądając numeru PIN. Po podaniu poprawnego numeru w pamięci sterowników źródłowych zostanie zapisana nowa scena, a ekran powraca do wyboru sceny, pokazując przyciski wyboru sceny. Jeśli użytkownik chce regulować czas zaniku dla tej sceny, pojawi się odpowiedni ekran wyboru. Można ustawić czas zaniku w przedziale od 0,5 sek do 60 min.
Przyciski wyboru sceny
Jest to najpopularniejszy sposób. Naciśnięty równocześnie górny i dolny przycisk pełni podwójną funkcję.: wchodzi w tryb programowania. Pozwala to uniknąć przypadkowego lub nielegalnego przeprogramowania. Zauważ, że klient wymaga, aby dostęp do funkcji programowania posiadały tylko osoby upoważnione. Można wyposażyć panel sterowania w przełącznik blokujący, który umożliwi lub zablokuje możliwość programowania. Alternatywnie istnieje możliwość pozbawienia panela funkcji programowania. Gdy panele sterujące wyposażone są w odbiornik IR, można wykonać programowanie za pomocą zdalnego ręcznego urządzenia sterującego.
- Za pomocą przycisku 1-4 wybierz ustaloną scenę. Dioda LED na przycisku wskaże aktualną scenę.
- Przytrzymaj razem górny i dolny przycisk, aż zapali się LED przycisku (około 10 sek)
- Aby zwiększyć/zmniejszyć jaskrawość wszystkich kanałów w tym samym czasie, naciśnij równocześnie przyciski górny, dolny lub wyłącznik aż do uzyskania żądanej jaskrawości.
- Aby ustawić poziom pojedynczego kanału, naciśnij 1-4 celem wybrania kanłów. Dioda LED na przycisku wskaże ci kanał, który wybrałeś. Gdy chcesz wybrać więcej niż 4 kanały, naciśnij dwukrotnie przycisk 1 aby wybrać kanał 5, naciśnij dwukrotnie przycisk 2 aby wybrać kanał 6, naciśnij trzykrotnie przycisk 1 aby wybrać kanał 9 itd. (Każde naciśnięcie przycisku zwiększa liczbę aktywnych kanałów o 4)
- Naciskaj przycisk górny, dolny lub wyłącznik, aż lampy w wybranym kanale osiągną żądany poziom. Wybierz następny kanał i zmień w ten sam sposób.
- Gdy wszystkie kanały wyznaczonej sceny zostały ustalone, naciśnij i przytrzymaj razem górny i dolny przycisk przez 10 sek., aż w bieżących ustawieniach zostaną zapisane poziomy. Aby zaprogramować następne ustawienia, powtórz kroki 1-6.
Inne metody programowania sceny
W ramach pakietu serwisowego iLight dostarcza dla większych systemów komputer PC oraz oprogramowanie monitorowania. Istnieje możliwość dostarczenia programowania scen poprzez zdalny sterownik (pod nadzorem użytkownika znajdującego się na miejscu, i kontaktującego się telefonicznie). Można również stosować kamery do obserwacji wyglądu i działania programowanych scen, aczkolwiek nie jest to doskonałe z punktu widzenia obserwatora.
iLight obecnie pracuje nad programowaniem scen różnymi metodami. Gdy w panelach umieszczony jest odbiornik IR, możliwe jest stworzenie prostego programu ustawienia sceny dla takich urządzeń, jak Palm Pilot czy innych. Najnowsze informacje można uzyskać dzwoniąc do działu sprzedaży iLight lub na stronie www.iLight.co.uk.