Jak oszczędzać energię?
Istnieje wiele sposobów do stworzenia oszczędnego system sterowania oświetleniem: jeden po drugim lub w kombinacji.
- Dobry Design – logiczny podział budynku na obszary pozwala na dostarczenie odpowiedniego oświetlenia do każdego pomieszczenia oraz jego kontrolą w zależności od rodzaju wykorzystania. System oświetlenia może zostać połączony z systemem pożarowym lub zabezpieczającym. Dzięki temu, w przypadku wystąpienia wypadku, wszystkie światła mogą zostać włączone. Dobry system zarządzania oświetleniem wyposażony jest także w interfejs użytkownika, który pozwoli na ręczne obejście poziomów pracy oraz na przeprogramowanie dostosowane do indywidualnych wymagań.
- Przyłączanie – montaż centralnego system przełączania oznacza, iż oświetlenie może zostać wył./wł. zdalnie, podczas, gdy centrum jest nie używane. Dodatkowo wyposażony jest w zegar astronomiczny eliminując ryzyko powstania ludzkiego błędu. Pozwala także na zaprogramowanie różnych, oszczędnych ustawień oświetlenia w różnych okresach dnia podczas całego roku. Dzięki temu, znaczna ilość obciążeń lub grup obciążeń może być wyłączona w momencie, kiedy nie jest konieczna. Można to zrobić zdalnie bez konieczności chodzenia pomiędzy budynkami.
- Ściemnianie – każde ściemnione oświetlenie generuje oszczędności energii, np. lampy wolframowe ściemnione o 50% generują oszczędności energii na poziomie 46%. Świetlówki również oszczędzają energię, pomimo, iż skala oszczędności nie jest już tak duża.
- PIR – wykrywanie ruchu: czujniki ruchu stosowane w popularnych miejscach, zmniejszają zużycie świateł, podczas gdy w danym miejscu nie ma nikogo, np. toalety lub korytarze techniczne. PIRy także mogą zmniejszyć natężenie światła do minimum, jeżeli nikogo nie ma na danym obszarze i ponownie je zwiększyć w momencie wykrycia ruchu, np. na klatkach schodowych, gdzie ze względów bezpieczeństwa wymagany jest niski poziom oświetlenia nawet, jeżli nikogo na nich nie ma.
- Fotokomórka – stosowana wewnątrz jak i na zewnątrz rozpoznając czy natężenie światła słonecznego jest wystarczające do wyłączenia głównego oświetlenia lub jego ściemnienia gdy natężenie światła spada poniżej zaprogramowanego poziomu – następuje wtedy włączenie światła sztucznego, lub jego rozjaśnienie. Zastosowanie wielu fotokomórek pozwala na zwiększenie rozróżnialności systemu.